NATO, Patriot'un Ukrayna'ya gönderilmesini onayladı

Stoltenberg, NATO ülkelerinin ABD yapımı Patriot hava savunma sistemini Ukrayna'ya göndereceğini duyurdu.

REKLAM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Müttefiklerin kısa sürede Ukrayna'ya hava savunma sistemleri sağlama kararı aldıklarını duyurdu.

NATO-Ukrayna Konseyi savunma bakanları düzeyinde çevrimiçi olarak toplandı.

Toplantının ardından basına konuşan Stoltenberg, NATO'nun ittifaktaki mevcut donanımların haritasını çıkardığını ve Ukrayna'nın kullanımına sunulabilecek sistemler olduğu sonucuna vardığını söyledi.

Stoltenberg, “Bu nedenle yakın zamanda Ukrayna'nın hava savunma yeteneklerine ilişkin yeni duyurular bekliyorum” dedi. dedi.

NATO Ukrayna'ya Patriot gönderecek

Bunların Patriot sistemlerini de içerdiğini aktaran Stoltenberg, şu aşamada daha fazla detay paylaşmayacağını söyledi.

Bakanların ayrıca 155 milimetrelik mühimmat, hassas derin vuruş kabiliyetleri ve insansız hava araçları gibi diğer birçok acil ihtiyacı da ele aldıklarını söyleyen Stoltenberg, şöyle konuştu: “Her NATO müttefiki ne sağlayacağına karar verecek. Toplantı sırasında bazı müttefikler somut taahhütlerde bulundular. Yakında açıklanmasını beklediğim katkılar.” Bunu sonuçlandırıyorlar.” dedi.

Ukrayna'da şu anda biri ABD tarafından bağışlanan, diğeri ise Almanya ve Hollanda tarafından ortaklaşa bağışlanan iki Patriot hava savunma sistemi bulunuyor.

Patriot, uzun mesafelerden gelen hedefleri tespit etmek için güçlü bir radarla donatılmıştır; bu da onu balistik füzeleri ve hava soluyan hedefleri önleme yeteneğine sahip güçlü bir hava savunma platformu haline getiriyor.

Ancak uzaktan tehditleri tespit etmek için gereken radar iletimi, düşmanın Patriot bataryasını tespit etmesine ve yerini tespit etmesine de olanak tanıyor.

Stoltenberg, Orta Doğu'daki tüm taraflara itidal çağrısında bulundu

Bu arada Stoltenberg, NATO-Ukrayna Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İsrail'in İran ve Suriye'ye saldırdığı yönündeki suçlamalara değindi.

G7 ülkelerinin çağrısına katılan Stoltenberg, şunları söyledi: “Ortadoğu'da yeni bir savaş kimsenin çıkarına değil. Çatışmanın kontrolden çıkmaması hayati önem taşıyor. Bu nedenle tüm tarafları ılımlı olmaya çağırıyoruz. ” dedi.

G7 dışişleri bakanları, iki günlük toplantıları sonunda kabul edilen ortak bildiride, İran ve İsrail'e gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemek için çalışmaya çağrıda bulunurken, İsrail'in uluslararası insancıl hukuk da dahil olmak üzere uluslararası hukuka tam saygı göstermesi gerektiğinin altını çizdi. Gazze.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber