WFO: Sudan’daki savaş “dünyanın en büyük gıda krizini” yaratma riski taşıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Sudan, geçen yıl Nisan ayında başkent Hartum’da ülkenin ulusal ordusu ile Hızlı Destek Güçleri olarak bilinen paramiliter grup arasında çıkan çatışmalarla kaosa sürüklenmişti.

REKLAM

Birleşmiş Milletler’in üst düzey gıda yetkilisi Çarşamba günü, Sudan’da rakip generaller arasında neredeyse bir yıldır devam eden yıkıcı çatışmanın dünyanın en kötü gıda krizine yol açma riski taşıdığı konusunda uyardı.

Dünyanın dikkati İsrail ile Hamas arasında Gazze’de yaşanan savaşa odaklanırken, Dünya Gıda Programı Başkanı Cindy McCain, Sudan’daki çatışmaların kuzeydoğu Afrika ülkesinde milyonlarca insanın hayatını sekteye uğrattığını söyledi.

Yüzbinlerce Sudanlının ülkedeki çatışmalardan kaçtığı komşu Güney Sudan’a yaptığı ziyareti tamamlayan McCain, şunları söyledi: “Sudan’daki savaş, dünyanın en büyük gıda krizini tetikleme riski taşıyor.”

BM gıda ajansı, Sudan genelinde yaklaşık 18 milyon insanın akut açlıkla karşı karşıya olduğunu ve en savunmasız durumda olanların hatların arkasında sıkışıp kaldığını söyledi. Bunların arasında açlık çeken 5 milyon insan var.

Sudan, geçen yıl Nisan ayında başkent Hartum’da ülkenin ulusal ordusu ile Hızlı Destek Güçleri olarak bilinen paramiliter grup arasında çıkan çatışmalarla kaosa sürüklenmişti.

Çatışma hızla ülke geneline yayıldı, büyük ölçüde kentsel alanları etkiledi ve Batı Darfur bölgesine ulaştı. Şiddetin başlamasından bu yana binlerce insan öldü. Paramiliter güçler ve müttefik Arap milislerin Darfur kasabasına saldırması sonucu 10.000 ile 15.000 arasında insan öldürüldü.

Yirmi yıl önce Darfur, Janjaweed olarak bilinen Arap milisler tarafından Orta veya Doğu Afrika olarak tanımlanan halklara karşı işlenen soykırım ve savaş suçlarıyla eş anlamlı hale gelmişti.

Artık tarih tekerrür ediyor. ICC savcısı Karim Khan Ocak ayının sonlarında yaptığı açıklamada, her iki tarafın da Darfur’da olası savaş suçları, insanlığa karşı suçlar veya soykırım işlediğine inanmak için nedenler bulunduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler kuruluşlarına göre, çatışmalar 10 milyondan fazla insanı Sudan’ın daha güvenli bölgelerine veya komşu ülkelere göç etmeye zorladı. Yalnızca Güney Sudan, çatışmalardan kaçan 600 bin kişiyi ağırladı.

Dünya Gıda Programı, Güney Sudan’a vardıklarında “sınır merkezlerindeki beş çocuktan birinin yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu” söyledi.

McCain, savaşan taraflara çatışmayı durdurmaları ve insani yardım kuruluşlarının faaliyetlerine izin vermeleri çağrısında bulundu. WFP, yetkililerin sınır ötesi kamyon konvoylarına izinleri iptal etmesinden sonra yardımın daha da kesintiye uğradığını söyledi. Bu, Çad’dan Darfur’a kadar olan operasyonların askıya alınmasına yol açtı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber