Noumea Belediye Başkanı: Yeni Kaledonya kuşatma altında

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransız jandarmalarının Nouméa'yı havaalanına bağlayan 60 km'lik yolun kontrolünü yeniden ele geçirmek için büyük bir operasyon başlattığını söyledi.

REKLAM

Pasifik Okyanusu'ndaki bir Fransız bölgesi olan Yeni Kaledonya'nın başkenti Noumea'nın belediye başkanı, altı kişinin ölümüyle sonuçlanan günler süren çatışmaların ardından takımadaların “kuşatma altında” olduğunu söyledi.

Nouméa belediye başkanı Sonia Lagarde, takımadalardaki birçok kamu binasının ateşe verildiğini ve yüzlerce polis takviyesinin gelmesine rağmen durumun “sakin olmaktan uzak” olduğunu söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransız jandarmalarının Nouméa'yı havaalanına bağlayan 60 km'lik yolun kontrolünü yeniden ele geçirmek için büyük bir operasyon başlattığını söyledi.

Huzursuzluk geçen hafta Paris'teki milletvekillerinin yerel seçimlerde daha fazla Fransız vatandaşının oy kullanmasına olanak sağlayacak değişiklikleri onaylamasıyla başladı. Yerli liderler, bu hareketin yerli halkların siyasi nüfuzunu zayıflatacağını söylüyor.

Yetkililer, Cumartesi günü bölgenin kuzeyindeki derme çatma bir kontrol noktasında çıkan çatışmada altıncı kişinin öldüğünü ve iki kişinin de yaralandığını söyledi.

Daha önce Kanak bölgesinde yaşları 17 ile 36 arasında değişen üç sakinin ve iki polis memurunun öldürüldüğü doğrulanmıştı.

Adada hızla artan olaylar nedeniyle şu ana kadar 200'den fazla kişi gözaltına alınırken, bölgede halihazırda bulunan 1.700 polis memuruna ek olarak 1.000'e yakın polis memuru daha gönderildi.

Bölgede çekilen fotoğraflarda sıra sıra yanan arabalar, el yapımı barikatlar ve süpermarketlerin önünde uzun insan kuyrukları görülüyor.

Yetkililer, gece sokağa çıkma yasağı, halka açık toplantıların yasaklanması, alkol satışı ve silah taşınmasının da dahil olduğu olağanüstü hal ilan etti.

Fransız haber kanalı BFMTV'ye konuşan Lagarde, son iki gecenin daha sakin geçtiğini ancak gün içinde durumun düzelmediğini söyledi.

Halihazırda meydana gelen hasarın maliyetini belirlemenin “imkansız” olduğunu ancak yanan binaların arasında belediye binaları, kütüphaneler ve okulların da bulunduğunu söyledi.

“Kuşatılmış bir şehirde olduğumuzu söyleyebilir miyiz? “Evet, sanırım bunu söyleyebiliriz” diyen Lagarde, güvenlik güçlerinin durumu güvence altına almak için “biraz zamana ihtiyacı olması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

AFP haber ajansına göre, Noumea Uluslararası Havalimanı'nın güvenlik nedeniyle kapatılmasının ardından yaklaşık 3.200 turist ve gezgin takımadaların içinde veya dışında mahsur kaldı.

Eşi ve dört çocuğuyla birlikte Noumea'daki bir tatil beldesinde kalan Avustralyalı Joanne Elias, kendisine suyun bitmesi ihtimaline karşı küveti doldurmasının söylendiğini söyledi.

Elias, “Çocuklar kesinlikle aç çünkü onları neyle besleyeceğimiz konusunda fazla seçeneğimiz yok” dedi. “Burada ne kadar kalacağımızı bilmiyoruz.”

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkesinin savunma güçlerinin “Yeni Zelandalıları ticari hizmetlerin çalışmadığı Yeni Kaledonya'ya getirmek” için “hazırlıklarını tamamladığını” söyledi.

Cumartesi günü Toulouse'da düzenlenen bir dayanışma protestosunda ve Paris'te Filistin yanlısı bir gösteride dalgalananlar arasında Kanak bayraklarının dalgalanmasıyla, Fransa'da yasa değişikliklerine karşı muhalefet destek kazandı.

Yeni Kaledonya bağımsızlık konusunda üç referandum düzenledi. İlk ikisinde Fransa'ya sadık kalmak isteyenler az farkla kazandı. Üçüncüsü, yetkililerin Kovid salgını nedeniyle oylamayı ertelemeyi reddetmesinin ardından bağımsızlık yanlısı partiler tarafından boykot edildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş