New York başörtülü Müslüman kadınlara 17,5 milyon dolar ödeyecek

New York Times’ın haberine göre, New York Halkla İlişkiler Direktörü Nicholas Paolucci, Jamilla Clark ve Arwa Aziz’in 2018’de açtığı dava kapsamında şehir polisinin, sabıka fotoğrafı çekilen Müslüman kadınlara 17,5 milyon dolar ödeme konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. alındı. başörtülerini çıkarmaya zorladıklarını söyledi.

Paolucci, anlaşmanın şehrin hukuk departmanının dini inançlara saygısı ile kolluk kuvvetleri uygulamaları arasında denge kuracağını ve kararın “tüm tarafların çıkarına” olduğunu söyledi.

Anlaşma, tesettür mağdurlarına açık bir sitede de duyurulurken, 16 Mart 2014 ile 23 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında bu uygulamaya maruz kalan binlerce Müslüman kadının, sonrasında kalacak 13 milyon dolardan fazla parayı paylaşacağı öğrenildi. idari ve hukuki masraflar ödenir.


“Ağladı ve peçesini tekrar takması için yalvardı ama isteği kabul edilmedi.”

Mahkeme belgelerinde, 2017 yılında Manhattan’da hafif bir suçtan gözaltına alınan Clark’ın, New York Polis Departmanı’nda omuzlarında başörtüsüyle gözaltında tutulduğu sırada “ağlayarak başörtüsünü tekrar takması için yalvardığı” bilgisi yer alıyordu. kabul edilmedi.

2016 yılında New York’ta dini nedenlerle sakal bırakan veya başörtüsü takan kamu çalışanları bu şekilde çalışabiliyordu.

2018’deki başka bir vakada New York City, vesikalık fotoğraf çekmek için başörtülerini çıkarmaya zorlanan ve dini haklarının ihlal edildiğini iddia eden üç Müslüman kadınla 60.000 dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Davanın ardından New York Polis Departmanı (NYPD), 2020 yılında politikasını değiştirerek dindar kişilerin başörtüsüyle fotoğraflanmasına, başörtü yüzlerini kapatmadığı sürece izin verdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber