Mustafa Gazalcı kütüphanesi Eskişehir'de açıldı – Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri

Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir'de yazar Mustafa Gazalcı'nın arşivinden bağışladığı kitaplardan oluşturduğu “Mustafa Gazalcı” isimli kütüphaneyi Sinan Alağaç Uzman Kafe'de vatandaşların hizmetine açtı. 6 bin 700 kitabın sergilendiği kütüphanenin açılışına Tepebaşı Belediye Başkanı katıldı. Ahmet Ataç'ın yanı sıra eski milletvekillerimizden yazarımız Mustafa Gazalcı, Yeni Nesil Köy Enstitüleri Derneği Başkanı Ayhan Türkseven, Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şube Başkanı Cihan Taşar, Eski Milletvekillerimizden Erdal Atıcı Köy Enstitüleri ve Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı temsilcilerinin yanı sıra Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

'DÜNYANIN EN GÜZEL EYLEMİ…'

Kütüphaneye adı verilen Mustafa Gazalcı konuşmasında şunları söyledi:

“Geçen Nisan ayında Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç böyle bir kütüphanenin açılabileceğini söyleyince memnuniyetle kabul ettik. 60 yılı aşkın süredir biriktirdiğim ve beni gittiğim okulların ötesinde şekillendiren kitaplar, benzer bir şehirde bir kütüphaneye dönüştü; Kitap severlere ve araştırmacılara hizmet vermesi, yeşilliklerle çevrili olması beni ve ailemi gerçekten çok mutlu ediyor. Bu kütüphanede edebiyat, kültür ve bilim kitaplarının yanı sıra eğitim ve köy enstitüleri için yazılan kitaplar, Osmanlı Mebusan Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanakları ve 12 Eylül'den sonra oluşturulan şura tutanakları da yer alıyor. Ayrıca bir dergi koleksiyonu; Varlık, Yeni Ufuklar, Türk Dili, Öğretmen Dünyası, ABC ve Çağdaş Eğitim başta olmak üzere hemen hemen tüm dergileri bulacaksınız. Buranın bir okuma ve araştırma merkezi olmasını canı gönülden diliyorum. Üniversite öğrencileri ve ilgilenen kişiler kitap dünyasına dalmalı ve burada bir konuyu araştırmalıdır. Bugün burada eşim, kız kardeşim, çocuklarım, torunlarım ve Ankara'dan geldiğimiz arkadaşlarım var. Eğer bunların dünyadaki en iyi eylemler olduğunu düşünüyorsanız okuyun, araştırın ve yazın. Belediyemiz Eskişehir’de çok güzel bir çalışma yapıyor ve biz de bugün bunu yaşıyoruz. “Özellikle Ahmet Ataç Bey'e ve kütüphanenin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

'BU BİZİM İÇİN BİR ONUR'

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Mustafa Hoca ile ilk belediye başkanlığı dönemimde tanıştım, o zaman milletvekiliydi. Kendisini Cumhuriyet'te yayınlanan yazılarından da takip ettim. Gazalcı'nın hocası da zaman zaman bizi ziyarete geliyordu. Bir gün bu kütüphane konusu gündeme gelince kendisini evinde ziyarete gittik. Evi zaten kütüphane gibiydi. Proje için bu nokta da aklıma geldi. Deneyimli Kafelerimiz emeklilerimiz için açtığımız merkezlerdir. Bugün CHP'li belediyeler emekli vatandaşlarımıza ev sahipliği yapmak için benzer merkezler açıyor. Burada da yapımız biraz küçük olduğu için genişletmeye çalıştık. Bugün böyle bir kütüphaneyi sizlerle birlikte açmak bizim için onurdu. Gazalcı Hoca'nın böyle bir hazinesini korumanın gururunu yaşıyoruz. Aramızdaki arkadaşlarımızın evlerinde bu tür kütüphaneler var ve hep birlikte bu çalışmayı yaygınlaştırıp, kütüphane konusunu Eskişehir'de hayata geçirebiliriz. “Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Törende konuşan öğretmen, araştırmacı ve yazar İlyas Küçükcan ile Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı da kütüphaneye emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Mustafa Gazalcı Kütüphanesi kurdele kesimiyle açıldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş