Macron, Ukrayna'ya Rusya içindeki hedefleri Batı silahlarıyla vurması için yeşil ışık yaktı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna'ya Rusya içindeki hedefleri Batı silahlarıyla vurması için yeşil ışık yaktı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ayrıca şunu ifade etti: “Meşru müdafaa hakkı, Ukrayna dışındaki meşru hedeflerin vurulmasını da içerir.”

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'nın Batılı ortakları tarafından sağlanan gelişmiş uzun menzilli silahlarla Rusya'daki askeri üsleri vurmasına izin verdi.

Macron, Fransa'nın tutumunun şu olduğunu söyledi: “(Ukrayna'nın) füzelerin fırlatıldığı (Rus) askeri tesislerini etkisiz hale getirmesine izin vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

Almanya'ya resmi ziyarette bulunan Macron, “Ukraynalılara füzelerin atılacağı noktaya ulaşma hakkınız olmadığını söylersek, aslında onlara size silah verdiğimizi söylemiş oluyoruz” dedi. ama kendini savunamıyorsun.”

Macron'un yorumları, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in ittifak üyelerine Ukrayna'nın Batı silahlarını kullanmasına yönelik bazı kısıtlamaları kaldırma çağrısından bir gün sonra geldi.

Bulgaristan'daki NATO toplantısında konuşan Stoltenberg şunları söyledi: “Meşru müdafaa hakkı, Ukrayna dışındaki meşru hedefleri vurmayı da içerir.”

Macron, yalnızca Ukrayna'ya füze fırlatmak için kullanılan Rus üslerinin meşru hedef olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Macron'a konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'nın uluslararası hukuk çerçevesinde “kendini savunma hakkına sahip olduğunu” söyledi.

Scholz'un sözcüsü Steffen Hebestreit, Şansölye'nin Ukrayna'nın savunmasının “kendi topraklarıyla sınırlı olmadığını” kastettiğini açıkladı. Scholz, NATO'nun savaş alanında Rusya ile çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmasını istedi.

Nükleer savaşa karşı uyarı

Mayıs ayı başlarında Moskova, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'un, Ukrayna'nın Rusya'ya yanıt vermek için Storm Shadow seyir füzesi gibi uzun menzilli İngiliz silahlarını kullanabileceği yönündeki yorumunu bir tehdit olarak yorumladı.

Moskova, İngiliz hükümetini, kararının Ukrayna topraklarında veya başka yerlerdeki İngiliz askeri tesislerine ve teçhizatına misilleme amaçlı saldırılara yol açabileceği konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Batı'nın savaşa doğrudan müdahalesinin dünyayı nükleer bir çatışmaya sürükleyebileceği yönündeki tehdidi nedeniyle bu konuda herhangi bir adım atılmadı.

Ancak Rusya, ABD askeri yardımındaki uzun gecikmenin ardından Kiev'in asker ve mühimmat sıkıntısından yararlanarak Ukrayna'ya doğru ilerlemeye devam etti.

Rus füzeleri ve bombaları Ukrayna'nın askeri mevzilerini ve elektrik şebekesi dahil sivil alanları vurdu.

“Amerikan silahları Rusya'da kullanılamaz”

ABD, Ukrayna'ya tanklar ve uzun menzilli füze sistemleri gönderdi ancak bunların Rusya topraklarında hedef alınmasına karşı uyarıda bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, şunları söyledi: “Bu noktada politikamızda bir değişiklik yok. “ABD tarafından sağlanan silahların Rusya'da saldırı amaçlı kullanılmasını teşvik etmiyoruz veya buna izin vermiyoruz.” dedi.

Avrupa desteği artırıyor

Batılı liderler, Ukrayna'nın doğu ve kuzeydoğusuna saldırılar düzenleyen Putin'e baskı uygulayacak adımlar atıyor.

Bu hafta Avrupa'dan birbiri ardına yeni yardım paketleri açıklandı. Belçika ve İspanya, Ukrayna'ya yaklaşık 1 milyar avroluk yeni askeri destek sözü verdi.

İsveç Çarşamba günü 1,23 milyar dolar değerinde yardım sağlayacağını duyurdu. Hava savunma sistemleri, topçu mühimmatı ve zırhlı araçların yer alacağı paket, İsveç'in bugüne kadar Ukrayna'ya verdiği en büyük yardımı temsil ediyor.

REKLAM

Putin, Ukrayna'nın sınır ötesi saldırılarını durdurmak için Kharkiv'de bir “tampon bölge” oluşturmak istediğini söyledi.

Analistler, Kharkiv operasyonunun bitkin Ukrayna güçlerini de Donetsk'ten uzaklaştırdığını söylüyor. Washington merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Rusya'nın Kharkiv'deki taarruzunun son günlerde yavaşladığını ve Kremlin güçlerinin Donetsk'te ön cephede bir zayıflık olup olmadığını araştırdığını bildirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş