İsrail, arkasında kayıplar ve büyük yıkım bırakarak Gazze'nin Zeytun ilçesinden çekildi

İsrail askerlerinin Zeytun ilçesi ile civardaki Sabra ve Tel Heva mahallelerinden çekilmesi, Filistinlilerin evlerine ve tarım arazilerine yönelik neredeyse bir hafta süren saldırının yol açtığı yıkımı gözler önüne serdi.

Zeytun ilçesi sokaklarında harap olmuş arabalar, havaya uçmuş bina ve konutların yanı sıra kurşun ve patlama izleri de dikkat çekiyor.

Filistinlilerin evlerinin yıkılmasının yanı sıra İsrail güçlerinin sokakları kazmasıyla oluşan yıkım da felaketin boyutunu gözler önüne seriyor.

İsrail askerlerinin kara saldırısında okul, sağlık ocağı ve cami gibi kurumların vurulduğu bölgede enkaz yığınları kaldı.


Sivil Koruma Birimi: 200'den fazla ev yıkıldı

İsrail ordusunun yaklaşık bir hafta sonra geri çekildiği Gazze'nin güneyindeki Zeytun ve Sabra mahallelerine düzenlenen saldırılarda 200'den fazla ev ve sağlık merkezi yıkıldı.

Gazze Sivil Savunma Birimi Sözcüsü Mahmud Başal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin 6 gün süren saldırısında Zeytun ilçesinde 200'den fazla evin yıkıldığını; Mahallenin tek sağlık ocağı olan Zeytun Sağlık Ocağı'nda da hasar meydana geldiğini söyledi.

Basal, sivil savunma ekiplerinin Zeytun ve Sabra mahallelerinde çok sayıda Filistinlinin cesedine ulaştığını, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

İsrail'in, onlarca yerinden edilmiş kişinin kaldığı Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı'na (UNRWA) bağlı Sabra sağlık kliniğini doğrudan bombaladığını belirten Basal, ekiplerin 14'ten fazla ceset ve çok sayıda insan bulduğunu söyledi. Şu ana kadar saldırı alanında yaralananların olduğu ifade edildi.

Basal, hedeflenen kliniğin Sabra'daki tek sağlık merkezi olduğunu vurguladı.


Sabra kliniğinin bombalanması çok sayıda can kaybına yol açtı

Mahalle sakinlerinden Filistinli Hicazi Kadı, İsrail ordusunun UNRWA'nın Sabra kliniğine sığınanlara yönelik saldırıları sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını söyledi.

“Saldırıların ana hedefi kadınlar ve çocuklardır.” Kadı, dünyaya Filistin halkının yanında durma ve onların haklı davasını destekleme çağrısında bulundu.

Filistinli Ahmed el-Benna şunları söyledi: “Bölgeye döndüğümüzde, İsrail ordusunun saldırıları sonrasında Sabra kliniğinde aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu cesetler bulduk.” dedi.


“Enkaz altında cesetler var”

Benna, 20'den fazla Filistinli ailenin cenazelerinin güvenli olduğunu düşündükleri kliniğin zemin katında bulunduğu bilgisini paylaştı.

Cansız bedenlerin hâlâ enkaz altında olduğuna dikkat çeken Benna, sivil koruma ekiplerinin imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle arama kurtarma çalışmalarında zorluk yaşadıklarını söyledi.

Benna, “Zeytun ilçesi ve çevresinde, arsa ve evler de dahil olmak üzere yıkımın boyutu çok büyük. Kadınlar ve çocuklar çok korkuyor.” dedi.

Genç Filistinli Zekeriya Daur şunları söyledi:

“Biz UNRWA kliniğinin güvenli olduğunu düşünüyorduk ama İsrail hedef aldı ve bombaladı. Oraya sığınan çocukları ve kadınları öldürdü. Gazze Şeridi'nde güvenli bir yer yok. Bu saldırılara son verecek bir çözüme ihtiyacımız var. “

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş