İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles: Gazze'de gerçek bir soykırım yaşanıyor

Madrid'in Filistin devletini tanıma kararının ardından İsrail-İspanya ilişkilerinde gerginlik artıyor.

REKLAM

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, İsrail kuşatması altındaki Gazze'deki savaşın “gerçek bir soykırım” olduğunu söyledi.

Oviedo'da düzenlenen İspanyol Silahlı Kuvvetleri Günü geçit töreninde konuşan Robles, “Gazze Şeridi'nde yaşananları görmezden gelemeyiz, Gazze'de yaşananlar gerçek bir soykırımdır.” dedi.

Robles'in açıklaması, hafta başında Gazze'deki çatışmaları “soykırım” olarak nitelendiren İspanya Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz'ın açıklamasının ardından geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Katz, Diaz'ın sözlerini sert bir şekilde eleştirerek, “Endülüs'e bakarak gerçeklerin görülmesi” çağrısında bulundu.

Madrid'in Filistin devletini tanıma kararının ardından İsrail-İspanya ilişkilerinde gerginlik artıyor.

Madrid'in Filistin'i tanımasının İsrail'e karşı atılmış bir adım olmadığını vurgulayan Robles, bunun “Gazze'deki şiddetin sona ermesine” yardımcı olmak için yapıldığını söyledi.

Bakan Robles, “Bu karar kimseye karşı değil. İsrail Devleti'ne karşı değil. Bu karar saygı duyduğumuz İsraillilere karşı değil.” dedi.

İspanya'nın 28 Mayıs'ta İrlanda ve Norveç'le birlikte Filistin Devleti'ni tanıyacağını açıklaması İsrail'in sert tepkisine neden oldu.

Tel Aviv yönetimi, bu adımın “terörizme ödül” anlamına geldiğini öne sürerek üç başkentteki büyükelçilerini geri çağırdı.

İspanya Dışişleri Bakanı: İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına saygı duymalı

Birleşmiş Milletler'in en yüksek yargı otoritesi olan Uluslararası Adalet Divanı'ndaki (UAD) yargıçlar, Güney Afrika'nın İsrail'i “şu suçlamada bulunması” durumunda acil bir kararla, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik askeri saldırılarını derhal durdurmasını emretti. soykırım”.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares bugün (25 Mayıs) yapılan itirazda, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına uyması gerektiğini vurguladı.

Sosyal medya platformundan bir açıklama yayınlayan Albares, açıklamalarına yer verdi.

UAD dün, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı açtığı “soykırım” davasında İsrail'in Refah'a yönelik askeri operasyonlarının askıya alınması da dahil olmak üzere ilave ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin kararını açıkladı.

İsrail ise Güney Afrika'nın soykırım suçlamalarını reddediyor ve Gazze'deki savaşının Hamas'a karşı olduğunu iddia ediyor.

Gazze'de ölü sayısı 36 bine ulaştı

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik düzenlediği saldırılarda ölü sayısı son 24 saatte 46 artarak 35 bin 903'e ulaştı.

Gazze merkezli Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in 232 gün boyunca gerçekleştirdiği saldırılarda 80 bin 420 kişinin yaralandığı belirtildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş