İspanya, İsrail'e silah taşıyan gemiye liman izni vermedi

İsrail'in Gazze savaşına en güçlü muhalefeti gösteren ülkelerden biri olan İspanya, AB ülkelerine Filistin devletini tanımaları konusunda baskı yapıyor.

REKLAM

İspanya Ulaştırma Bakanı Oscar Puente, Madrid'in İsrail'e silah taşıyan bir geminin ülkenin güneydoğusundaki Cartagena limanına uğramasına izin vermediğini söyledi.

Bakan Puente, sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada

El Pais gazetesinin haberine göre gemi, Hindistan'ın Madras kentinden gelen 27 ton patlayıcı taşıyordu. Haberde geminin varış noktasının Hayfa limanı olduğu belirtildi.

Puente, söz konusu yetkinin İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedildiğini de belirtti. Ancak Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili defalarca yöneltilen suçlamaları yanıtsız bıraktı.

Danimarka bayraklı Marianne Danica gemisini işleten şirket Danica Maritime da yorum talebine yanıt vermedi.

İddialar, iktidardaki Sosyalistler ile onların aşırı sol koalisyon ortakları arasında İsrail limanlarına silah taşıyan gemilere izin verilmesi konusunda yapılan tartışmalar sırasında ortaya atıldı.

Koalisyon ortaklarından aşırı solcu Sumar, savcılıktan İsrail gemilerinin İspanyol limanlarında durdurulup durdurulmadığının belirlenmesi için soruşturma başlatılmasını istemişti.

Bu arada Bakan Puente, İspanya limanına uğrayan Borkum adlı başka bir geminin İsrail'e gitmediğini belirterek, bu geminin yükünün sahibinin Çek Cumhuriyeti olduğunu bildirdi.

Ayrıca İspanyol bakan, Çek Cumhuriyeti'nin silah sevkiyatının üçüncü bir ülkeye ihraç edilmesinin veya teslim edilmesinin mümkün olmadığına dair yazılı güvence verdiğini belirtti.

İsrail'in Gazze savaşına en güçlü muhalefeti gösteren ülkelerden biri olan İspanya, AB ülkelerine Filistin devletini tanımaları konusunda baskı yapıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş