ECOWAS, cunta yönetimindeki Nijer’e yönelik ekonomik yaptırımları kaldırdı

ECOWAS, son yıllarda yaşanan darbelerin ardından askeri yönetime giren Nijer, Burkina Faso ve Mali’nin siyasi ve ekonomik birlikten ayrılmasını engellemek için yeni bir strateji arayışında.

REKLAM

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), cunta yönetimindeki Nijer’e yönelik ağır ekonomik yaptırımların kaldırılacağını duyurdu.

ECOWAS, son yıllarda yaşanan darbelerin ardından askeri yönetime giren Nijer, Burkina Faso ve Mali’nin siyasi ve ekonomik birlikten ayrılmasını engellemek için yeni bir strateji arayışında.

Üç ülke Ocak ayında 15 üyeli bloktan ayrılma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ardından ECOWAS, sınırların kapatılması, merkez bankası ve devlet varlıklarının dondurulması ve ticari işlemlerin askıya alınması da dahil olmak üzere Nijer’e yönelik yaptırımları kaldırmaya karar verdiğini duyurdu.

Duyuruda bunun insani nedenlerden dolayı yapıldığı belirtildi ancak ECOWAS’ın üç eyaleti yaklaşık 50 yıllık ittifakta kalmaya ikna etmeye çalışması nedeniyle bu hareket iyi niyet adımı olarak görülüyor.

Birlikte yılda 150 milyar dolar değerinde hizmet ve ticaret akışı sağlayan bu ülkelerin bloktan çekilmesinin kaosa yol açacağı tahmin ediliyor.

Sendika tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ECOWAS, Üye Devletlerini ve vatandaşlarını, vatandaşlarının toplumda yararlandığı faydaları dikkate alarak kararı yeniden değerlendirmeye çağırıyor.”

ECOWAS’tan ayrılma planını açıklamayan ancak demokratik yönetime dönüş için bir takvim taahhüt etmeyen cunta yönetimindeki Gine’ye karşı da bazı yaptırımların kaldırıldığı açıklandı.

ECOWAS Komisyonu Başkanı Omar Touray, Nijer’e yönelik bazı hedefli ve siyasi yaptırımların devam ettiğini söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Strateji değişikliği

Daha önce ECOWAS Başkanı Bola Tinubu, bloğun ülkelerin anayasal düzeni yeniden tesis etmelerine izin verme stratejisini yeniden düşünmesi gerektiğini söylemiş ve Nijer, Burkina Faso, Mali ve Gine’ye “örgütü düşman olarak algılamamaları” çağrısında bulunmuştu.

ECOWAS, askerlerin geçen yıl 26 Temmuz’da Başkan Mohamed Bazoum’u tutuklayıp geçici bir hükümet kurmasının ardından sınırlarını kapattı ve Nijer’e baskı uyguladı.

Yaptırımlar, halihazırda dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nijer’i kamu harcamalarını kısmaya ve 500 milyon dolardan fazla borcunu ödememeye zorladı.

ECOWAS yaptığı açıklamada, Bazoum’un serbest bırakılması çağrısını ve cuntanın “kabul edilebilir bir geçiş takvimi” sağlaması yönündeki talebini yineledi.

Nijer, Burkina Faso ve Mali, ECOWAS’ın yaptırım stratejisini yasa dışı olarak nitelendirdi ve olağan geri çekilme koşullarına uymadan bloktan derhal ayrılma kararlarını haklı çıkardı.

Üç ülke, Sahel Devletleri İttifakı olarak bilinen bir anlaşma kapsamında işbirliği yapmaya başladı ve bir konfederasyon kurmaya çalıştı ancak henüz somut bir ilerleme kaydedilmedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber