CNN: ABD, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’ya olası nükleer saldırısına karşı ciddi hazırlıklar yaptı

CNN’e göre Biden yönetimini böyle bir değerlendirmeye iten şey tek bir gösterge değil, gelişmelerin, analizlerin ve hepsinden önemlisi son derece hassas yeni istihbarat bilgilerinin toplamı.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayın yapan CNN kanalının haber sitesinde yayınlanan bir araştırma, Washington yönetiminin, Rusya’nın 2022 sonlarında Ukrayna’ya olası nükleer saldırısına karşı “ciddi” hazırlıklar yaptığını ortaya koydu.

İki üst düzey ABD liderinin görüşlerine atıfta bulunulan haberde, Biden yönetiminin özellikle Rusya’nın savaş alanında taktik veya nükleer silah kullanma ihtimalinden endişe duyduğu belirtildi.

Haberi yazan ve “Büyük Güçlerin Dönüşü” adlı kitabı 12 Mart’ta satışa çıkan araştırmacı gazeteci Jim Sciutto, ABD yönetiminin kaygılarına ilişkin ciddi delilleri detaylandırdı.

ABD’li yetkililerin Rusya’nın 2022’de taktik nükleer silah kullanmasına ilişkin endişelerini ilk kez yazan Jim Sciutto, yeni kitabında üst düzey yetkililer tarafından yürütülen eşi benzeri görülmemiş seviyedeki acil durum planlaması hakkında belirli ayrıntılar paylaşarak Biden yönetiminin giderek “paniğe kapıldığını” söyledi. durumu hakkında ve kendisinin de müdahil olduğunu söyledi.

Sciutto, “Üst düzey bir yönetim yetkilisi bana ‘Çatışmanın yönü buydu ve biz de buna inandık’ dedi” dedi. Bunun yaşanmaması için titizlikle hazırlanmak ve elimizden gelen her şeyi yapmak bence hakkımızdır.” “Endişesini dile getirdi” dedi.

ABD’li araştırmacı gazeteciye göre Biden yönetimini bu kadar şaşırtıcı bir değerlendirmeye iten şey tek bir gösterge değil, gelişmelerin, analizlerin ve hepsinden önemlisi son derece hassas yeni istihbarat bilgilerinin toplamı.

Milli Güvenlik Kurulu nükleer saldırıya karşı hazırlık yaptı

Yönetimin korkularının “sadece varsayımsal olmadığını, aynı zamanda toplanan bazı istihbaratlara da dayandığını” yineleyen muhabir, aynı üst düzey yetkilinin kendisine şöyle dediğini aktardı: “Bir olay olması durumunda mümkün olan en iyi konumda olmayı planlamalıydık. Bu sefer olmamıştı, aslında daha akla hayale gelmeyecek bir şey oldu.” ilan etti.

Jim Sciutto, Milli Güvenlik Kurulu’nun, yaz sonundan 2022 sonbaharına kadar olan dönemde Rusların nükleer silah kullanma ihtimaline karşı her türlü tedbiri ayrıntılı olarak ele aldığını bildirdi.

Rus ordusu 2022 yazının sonunda geri çekiliyordu

ABD’li araştırmacı gazeteci, haberinde 2022 yazının sonunun Ukrayna’daki Rus kuvvetleri açısından pek de parlak olmadığını ve Ukrayna kuvvetlerinin güneyde Rus işgali altındaki Herson’a doğru ilerlediğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Bu şehir Türkiye’nin en büyük şehriydi. Rusya’nın işgalinden sonra kazandığı ödül. Ancak o dönemde Ukrayna’nın saldırısına uğrama tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Daha da önemlisi, Ukrayna kuvvetleri ilerledikçe tüm Rus birlikleri kuşatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. ABD yönetiminin görüşü, böylesine yıkıcı bir kaybın nükleer silah kullanımı için “potansiyel bir tetikleyici” olabileceği yönündeydi.” dedi.

CNN raporu, ABD’nin bu değerlendirmeyi, Moskova’nın taktiksel bir nükleer saldırıyı, Ukrayna’da Rusya kontrolündeki toprakların daha fazla kaybedilmesine ve Rusya’ya yönelik herhangi bir olası saldırıya karşı caydırıcı olarak görebileceği korkusuyla yaptığına dikkat çekti.

Rusya’nın “kirli bomba” iddiası.

Aynı haberde, Moskova’nın, Rusya’nın, Ukrayna’nın kendi topraklarında “kirli bomba” kullanmaya hazır olduğu yönündeki asılsız iddialarını, nükleer bomba seçeneğine başvurmak için bir gerekçe olarak kullanabileceği endişesi de dile getiriliyordu.

Kirli bombalar, konvansiyonel patlayıcıların yanı sıra radyoaktif madde de içerir. Geleneksel bir patlayıcı patladığında havaya uranyum gibi radyoaktif maddeler salar.

Nükleer bombalarda kullanılan yüksek derecede rafine edilmiş radyoaktif maddeye gerek yoktur. Bunun yerine hastanelerden, nükleer santrallerden veya araştırma laboratuvarlarından elde edilen radyoaktif malzemeleri kullanabilir.

Bu, bu tür bombaları nükleer silahlardan daha ucuz ve daha hızlı hale getirebilir. Örneğin bir aracın arkasında kolaylıkla taşınabilirler.

CNN, ABD’nin Rusya’yı böyle bir nükleer saldırıdan caydırmak için başta Çin ve Hindistan olmak üzere müttefik olmayan ülkelerden yardım almaya çalıştığını bildirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber