ABD'de yarım asırlık uyuşturucu politikası değişiyor: Esrar yeniden sınıflandırılacak

Esrar, 1970 yılından bu yana ABD'de eroin ve ecstasy de dahil olmak üzere “birinci derece” uyuşturucu olarak sınıflandırılıyor. Ama bu değişiyor.

REKLAM

ABD'de Joe Biden hükümeti esrarı “daha az zararlı ilaç” olarak yeniden sınıflandırmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda Adalet Bakanlığı, esrarı eroinin de dahil olduğu “birinci derece” uyuşturucu kategorisinden çıkararak “düşük riskli uyuşturucular” sınıfına dahil edecek.

Analistlere göre bu, “Washington'un uyuşturucu politikasında nesiller boyu sürecek ve ülke çapında geniş kapsamlı etkilere sahip olabilecek tarihi bir değişimi” temsil ediyor.

Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi'nin de dahil olduğu ABD Adalet Bakanlığı, esrarın “daha az tehlikeli bir ilaç” olarak yeniden sınıflandırılmasına yönelik bir teklif hazırladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adalet Bakanı Merrick Garland, esrarın kötüye kullanım potansiyeli yüksek uyuşturucular için tanımlanan birinci derece program yerine “fiziksel ve psikolojik bağımlılık açısından orta veya düşük potansiyele sahip” üçüncü derece bir program olarak sınıflandırılmasını önerdiğini söyledi.

Kısıtlamalar hafifletilse bile esrar kontrollü bir madde olarak kalacaktır.

Üçüncü derece uyuşturucu bulundurma ve kullanma cezaları federal yasalara göre daha hafiftir.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan teklif, incelenip sonuçlandırılmak üzere Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Dairesi'ne gönderilecek.

Kamuoyunda bir tartışma dönemi gelecek.

Konu, özellikle oylarını almakta zorlandığı gençler arasında Kasım ayında yapılacak başkanlık seçim yarışında Donald Trump ile karşı karşıya gelecek olan Joe Biden için potansiyel bir oylama hamlesi olarak görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde esrar, 1970 yılından beri eroin, ecstasy ve LSD ile birlikte “Program I” uyuşturucusu olarak sınıflandırılmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde uyuşturucu ve madde bağımlılığına ilişkin yasal düzenlemelerde kullanılan “Çizelge I” terimi, Kontrollü Maddeler Yasası tarafından tanımlanan en yüksek risk kategorisini ifade etmektedir.

Bu kategori, “kabul edilen tıbbi kullanımı olmadığı ve kötüye kullanım potansiyelinin yüksek olduğu” anlamına gelir.

Demokrat Başkan Joe Biden, 2022'de esrarın yeniden sınıflandırılmasına yönelik bir revizyon başlattı ve siyasi tabanının sol eğilimli üyelerine verdiği önemli bir kampanya vaadini yerine getirdi.

Bağımsız verilere göre, Siyah Amerikalılar ve beyaz olmayan topluluklar onlarca yıldır esrar uygulamasından orantısız bir şekilde etkileniyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'ne göre, benzer kullanım oranlarına rağmen siyahların esrar bulundurmaktan tutuklanma olasılığı beyazlara göre 3 ila 6 kat daha fazla.

Pew Araştırma Merkezi'ne göre beyaz ve siyah Amerikalılar 2020'de benzer oranlarda esrar kullandı.

Ancak o zamanlar Amerikan nüfusunun yalnızca %12'sini oluşturmalarına rağmen, esrar bulundurmaktan tutuklananların %39'unu siyahlar oluşturuyordu.

REKLAM

Biden, eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump'a karşı yeniden seçimi kazanmak için siyah seçmenlerin desteğini kazanmaya çalışıyor.

Araştırma şirketi Gallup'un geçen yılın sonbaharında ABD'de yaptığı araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde 70'i esrarın yasallaştırılmasından yana. Bu oran şirketin şimdiye kadar kaydettiği en yüksek seviye.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber